Poetka E Tęcza

Spotkanie z wiejską poetką p. Edwardą Tęczą z Kocudzy .

21 marca, pierwszego dnia wiosny, przypada również Światowy Dzień Poezji. Jest to święto obchodzone od 1999 roku. Główne obchody tego dnia odbywają się w Paryżu, a jego celem jest promowanie wszelkich działań związanych z poezją.

W myśl powiedzenia S. Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” odbyło się w naszej szkole spotkanie z poetką ludową, autorką tekstów wielu pieśni wykonywanych przez zespoły śpiewacze gminy Dzwola, Panią Edwardą Tęcza, pochodzącą z Kocudzy. Utwory jej wykorzystywane są bardzo często podczas uroczystości parafialnych, gminnych itp., a pieśni, do których tworzy teksty wykonuje zespół ludowy „Jarzębina”.

Otrzymaliśmy od Pani E. Tęcza wiersz „Wiosna”, który napisała specjalnie dla uczniów naszej szkoły. W niecodziennej lekcji poezji uczestniczyli uczniowie klas IV – VI, którzy zaprezentowali własną recytację, a Sylwia Dubiel z klasy II gimnazjum przedstawiła prezentację multimedialną pt. „Przyjście wiosny”.

Lekcja ta pozwoliła nam poznać bliżej osobę, która rozsławia od lat naszą Małą Ojczyznę.

Wiosna

Mamy cztery pory roku

Wszystkie piękne są z widoku,

Ale jedną wyróżniamy

Więc ją wiosną nazywamy

Piękne myśli w głowach mamy

I z uśmiechem ją witamy.

Wszystko kwitnie, zielenieje

Niesie radość i nadzieję.

Kwitną kwiaty, słońce świeci

Cieszą się dorośli, dzieci.

Ptaszek śpiewa, kogut pieje…

Czy widzicie co się dzieje ?

Krokus, żonkil i sasanka

Oczka swe powychylały

I pytają się skowronka

Czy na pewno wiosnę mamy?

A skowronek na to rzece

Wraca bocian i klekoce.

Wszyscy są oczarowani

No bo przecież wiosnę mamy.

Autor Edwarda Tęcza

logo 100lecie

Kalendarz

Sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 171

W tygodniu 171

Wszystkie 350728

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu