Warszawa 2019galeria foto >>

Dnia 6 czerwca 2019r. delegacja uczniów z pocztem sztandarowym oraz nauczycieli uczestniczyła w ogólnopolskim zjeździe szkół noszących imię ks. Jana Twardowskiego. Uroczystość miała miejsce w Warszawie, w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Punktualnie o godzinie 12, rozpoczęła się uroczysta msza św. z udziałem 22 delegacji i pocztów sztandarowych z całego kraju. Głównym celebransem był Bp Michał Janocha, który wygłosił okolicznościowe kazanie. W homilii przywołał postać księdza Jana, jako kapłana, poety i człowieka otwartego nie tylko na Boga, ale też na człowieka. Mówił o jego cierpliwej posłudze spowiednika, o tym, że pokazał w swoich wierszach i opowiadaniach wartości uniwersalne i wielką miłość do przyrody. Wyraził też wielką radość z tego, że tak wiele szkół w naszej ojczyźnie nosi imię "Jana od biedronki". W sposób szczególny zostało podkreślone wielkie serce, skromność i prostota księdza Twardowskiego. Po skończonym nabożeństwie, poczty sztandarowe i delegacje szkół, w uroczystej procesji udały się do grobu naszego Patrona. Tam, przez dar wspólnej modlitwy, oddano mu hołd. Udział w uroczystościach upamiętniających księdza Jana Twardowskiego, był dla delegacji naszej szkoły wspaniałym wydarzeniem, które na długo zapisze się w naszej pamięci. Przynależność do wspólnoty, którą tworzą szkoły noszące zaszczytne imię Ks. Jana Twardowskiego jest dla nas radością, zobowiązaniem i wielką dumą.
Dodatkowo uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zwiedzenia grobu nieznanego żołnierza, fontannę w ogrodzie Saskim oraz muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum wybudowane z okazji 60. rocznicy wydarzeń sierpnia 1944, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Uczniowie obejrzeli też przejmujący film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy.
Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.

p. Izabela A.

 

logo 100lecie

Kalendarz

Grudzień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 195

W tygodniu 195

Wszystkie 447180

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu