rajd

foto >>

„Rajd Dla Niepodległej”
19 września 2018 r. uczniowie klas: V „a”, V „b”, VI, VII, VIII i III gimnazjum pod opieką pana dyrektora Wiesława Kiszki i nauczycieli: p. Małgorzaty Kędrak, p. Tomasza Dudzica, p. Stanisławy Latos, p. Magdaleny Kras, p. Małgorzaty Kaproń, p. Agnieszki Dudzic, p. Bożeny Nosal, p. Renaty Małek oraz p. Agnieszki Oleszko i p. Karoliny Małek uczestniczyli w rajdzie rowerowym „100 Uczestników na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Wydarzenie to miało na celu upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości, integrację młodzieży szkolnej oraz krzewienie wśród uczniów kultury fizycznej.


Około godz. 9.50 uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli spod szkoły. Po godzinie jazdy dotarli na Porytowe Wzgórze. Młodzież na chwilę zatrzymała się przed pomnikiem poświęconym partyzantom, walczącym w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem o wolną i niepodległą Ojczyznę. W tym wyjątkowym dla naszej historii miejscu opiekunowie przypomnieli uczniom o obchodzonej w tym roku 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przywołane zostały także daty ważnych wydarzeń, poprzedzających odzyskanie wolności przez nasz kraj. Wychowawcy przypomnieli uczniom o postawach zwykłych ludzi, którzy po 123 latach niewoli i zakończeniu I wojny światowej podjęli wspólny wysiłek tworzenia nowego państwa polskiego. Młodzież kolejny raz przekonała się, że Polacy, mimo bardzo trudnej sytuacji politycznej nigdy nie zatracili ducha walki. Czuli się Polakami i byli gotowi walczyć o niepodległość swojego kraju. Wszyscy jesteśmy im winni pamięć i hołd. Dlatego tak ważne jest dbanie o miejsca związane z naszą historią, znajdujące się
w najbliższej okolicy.
Następnie, korzystając z pięknej wrześniowej pogody, wszyscy w zadumie udali się na spacer leśnymi ścieżkami. Trasa wiodła poprzez drewnianą kładkę na rzece Branew
i prowadziła na porośniętą wiekowym borem jodłowym skarpę.
Po tak niecodziennej lekcji historii, uczestnicy rajdu udali się na miejsce postoju, skąd wyruszyli w dalszą drogę.
Kolejnym punktem wycieczki było boisko „Iskry Krzemień”, gdzie uczniowie wraz
z nauczycielami, upamiętniając tę wyjątkową rocznicę, przebiegli sztafetę - 100 metrów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.
Po biegu, wszyscy zmęczeni, ale radośni nie mogli doczekać się na posiłek przygotowany przez panie kucharki. Pieczona kiełbasa w tym dniu smakowała wyjątkowo.
To szczególne wydarzenie długo pozostanie w pamięci uczestników rajdu.

Małgorzata Kędrak
Magdalena Kras

 

logo 100lecie

Kalendarz

Czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 136

W tygodniu 580

Wszystkie 157936

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu