Dzień mamyNie ważne jak, nie ważne gdzie, ważne, by o mamach nie zapominać ;)

Nawet bez względu na datę, staraj się pamiętać, jak wiele zawdzięczasz swojej mamie i okazywać jej swoją wdzięczność, nie tylko raz w roku. W oczach swoich mam nigdy nie przestajemy być dziećmi, a i one dla nas zawsze pozostaną wyjątkowymi, cudownymi osobami.

Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. To ona dzielnie nosiła nas „pod sercem”, urodziła, karmiła, dbała o nas i wychowywała. To mama śpiewała nam kołysanki, tuliła, gdy nie mogliśmy zasnąć i pocieszała, gdy rozbiliśmy kolano.

Już za parę dni 26 maja, Dzień Matki. Czy wiesz, że nie jest to nowe święto, a swoje korzenie ma jeszcze w starożytności?

Prześledźmy zatem historię Dnia Matki, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.

Dzień Matki dawniej
Tak jak wiele innych tradycji, Dzień Mamy wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych.
W starożytnym Egipcie czczono boginię Izydę, matkę Horusa, która stanowiła ucieleśnienie doskonałej matki i żony. Egipcjanie darzyli matki niezwykłym szacunkiem, a ich zdanie miało znaczenie nawet w sądzie. W starożytnej Grecji celebrowano święto Matki Natury, podczas którego składano hołd matce wszechświata oraz wszystkich bóstw - bogini Rei (żonie Kronosa). Także Rzymianie obchodzili podobne święto, oddając cześć bogini Cybele. Ich uroczystości trwały 3 dni, a nazywano je Hilariami (Święto Radości).
Następnie zwyczaj ten zanikł, aby powrócić do łask już w czasach nowożytnych, a dokładniej w XVI wieku. Zaczęło się od Anglików i Szkotów, którzy wskrzesili obchody Dnia Matki, świętując w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Nazywali to „Mothering Sudany”, czyli taka „niedziela u mamy”. Dzień ten był wolny od pracy. Dbano, aby każdy mógł spędzić go ze swoją mamą. Specjalnie z tej okazji przygotowywano „matczyne ciasta”. Dzieci składały mamom życzenia, obdarowywały je kwiatami, słodyczami i drobnymi upominkami, a w zamian otrzymywały od nich błogosławieństwo.
Pod koniec XIX wieku zwyczaj ten ponownie uległ zapomnieniu, a niezwykłą matczyną rolę doceniono ponownie dopiero po II wojnie światowej.

Dzień Matki współcześnie
Obecnie, Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Polski Dzień Matki przypada na 26 maja, a zaczęto go obchodzić jeszcze w 1914 roku. Pierwsze doniesienia wskazują Kraków jako pierwsze miejsce, gdzie świętowano tę uroczystość.
Dzień ten nie jest w naszym kraju świętem narodowym a więc nie jest wolny od pracy. Każdy z nas obchodzi go inaczej, ale zazwyczaj mamy obdarowywane są kwiatami, laurkami, słodkościami, czy drobnymi upominkami. A jak to jest na świecie?
Postarajmy się, aby w tym szczególnym dniu, role się zamieniły. Podziękujmy - każdy z nas najlepiej wie za co. Mówi się, że najcenniejszym prezentem jest poświęcony czas, ale poza wspólnie spędzonymi chwilami możesz podarować mamie laurkę.

Jeśli nie masz pomysłu na laurkę, inspiracje znajdziesz w poniższych linkach:
https://www.youtube.com/watch?v=BUtlzhXfqmA
https://www.youtube.com/watch?v=Q-Dl4pp0Rkw
https://ekodziecko.com/laurka-dla-mamy
https://www.youtube.com/watch?v=6iqO0QHwNZk
https://www.youtube.com/watch?v=hnBEEi-CLMI

laurka 3

Nasze laurki dla wszystkich Mam >>

logo 100lecie

Kalendarz

Czerwiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 39

W tygodniu 969

Wszystkie 332579

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu