galeria foto >>DBI

11 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy „ Dzień Bezpiecznego Internetu : Działajmy razem!”, który ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.


      Do tych działań włączyła się również nasza szkoła i w związku z powyższym 12 lutego gościliśmy przedstawicieli z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim, a mianowicie: st. asp. Faustynę Łazur oraz mł. asp. Pawła Pikulę, którzy przeprowadzili pogadanki z uczniami klas IV- VIII na temat: Cyberprzemoc – odpowiedzialność prawna nieletnich oraz zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.

  Podczas spotkania z uczniami policjanci omówili temat odpowiedzialnego i rozsądnego korzystania z internetu, wirtualnej przestępczości, a także płynących z sieci korzyści i zagrożeń. Mundurowi starali się uwrażliwić dzieci na potencjalne zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć podczas korzystania z licznych i cieszących się dużą popularnością portali społecznościowych. Ostrzegli przed lekkomyślnym zamieszczaniem w internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi. Policjanci omówili też sposób postępowania w przypadku stwierdzenia cyberprzemocy i stalkingu, które w świetle prawa stanowią przestępstwa i za tego typu działania grozi im kara, a nawet mogą odpowiadać przed sądem. Dość szczegółowo zostało omówione zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki, zdjęcia docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Policjanci radzili, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji, przemocy w sieci. 

  Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami, pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100). Internet ma zarówno wiele zalet jak i wad. Często zapominamy o zasadach bezpiecznego korzystania z niego.

  Dzień bezpiecznego internetu przypomina nam, że nie powinniśmy zapominać o wielu pułapkach i zagrożeniach czyhających w nim. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

 

p. A. Dudzic

 

logo 100lecie

Kalendarz

Lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 159

W tygodniu 1683

Wszystkie 342445

 


Copyright© Zespół Szkół w Krzemieniu